Kameny zmizelých

Slavnostní položení Kamenů zmizelých, tzv. Stolpersteine, na památku obětí holocaustu, proběhlo dne 7. září v Jičíně. K pokládání kamenů zazněla v podání Jany Kubánkové Sonata pro sólové housle československého autora židovského původu E. Schulhoffa, autora, který rovněž zahynul v koncentračním táboře v roce 1942.

První Kámen zmizelých byl umístěn před radnici v Kolíně nad Rýnem dne 16. prosince 1992. Postupně se z nápadu stala celoevropská iniciativa. První kámen v České republice byl umístěn v roce 2008.

Otcem i uměleckým tvůrcem této iniciativy je Günter Demnig, který tímto uctívá památku obětí holocaustu adresně. Drtivá většina těchto obětí nemá žádný pomník či hrob a jejich jména se rozplývají v hromadných památnících osob, jejichž celkový počet přesáhl miliony obětí.. Jeden každý kámen – Stolperstein, naopak připomíná jméno a život jediného člověka a tvoří mu tak symbolický pomník, který se umisťuje do dlažby před jeho posledním svobodným bydlištěm. V Jičíně položil tyto kameny osobně umělec a autor celého projektu Gunter Demnig .

více o Stolpersteine zde

Celkem osm Stolpersteine na Žižkově náměstí v Jičíně, čp. 6, budou připomínat rodinu Steinerových, která žila před odvlečením do transportu právě v tomto domě.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nadcházející akce

 1. EFB with Berg and Werner Herbers

  Říjen 18 @ 8:00 pm - 10:00 pm
 2. Benefice. Benefit Concert.

  Říjen 19 @ 6:00 pm - 7:30 pm
 3. Osamělé Já. Lonely Self.

  Říjen 23 @ 6:00 pm - 8:00 pm
 4. Berg Orchestra

  Listopad 11 @ 7:00 pm - 9:00 pm
 5. Koncert k výročí Sametové revoluce. Velvet Revolution Anniversary Concert.

  Listopad 17 @ 7:00 pm - 9:00 pm