BIOGRAFIE

Jana Kubánková  je houslistka, svobodná umělkyně a lektorka.

Vystudovala Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením a Akademii múzických umění v Praze. V letech 2006, 2007 a 2008 získala plné stipendium na prestižní Meadowmount School of Music v USA. Jana debutovala již ve dvanácti letech ve Vivaldiho dvojkoncertu s mistrem Josefem Sukem. Jako sólistka pak vystoupila s předními českými orchestry, např. Pražskou filharmonií či Pražským komorním orchestrem. Již během raných studií získala mnohá ocenění a vystupovala v živých koncertních přenosech Českého rozhlasu. Již za studií na gymnáziu se stala součástí Českého komorního orchestru, profesionálního tělesa, jehož tradici založil sám Václav Talich. Ve dvaceti letech se Jana stala houslistkou České filharmonie. S orchestrem absolvovala turné po celém světě a spolupracovala s mnoha světovými dirigenty. Jana byla rovněž aktivní součástí mnoha edukativních projektů České filharmonie jako lektorka. V roce 2017 Jana orchestr opustila, aby získala více tvůrčí svobody a času na vlastní projekty.

Jako interpretka se Jana nyní věnuje především současné hudbě. Působí projektově jako koncertní mistr a sólistka orchestru Berg. Prezentuje se také na vlastních čistě sólových houslových recitálech moderní hudby u nás i v zahraničí(Evropa, USA). Vytváří osvětu českým autorům od poválečné doby až po současnost. Věnuje se také volné improvizaci a hledání vlastní hudební řeči skrze multiartové projekty.

V roce 2019 založila mezinárodní trans-disciplinární umělecký soubor Colture Company, složený převážně z evropských umělců různých oborů, kteří chtějí svou tvorbou poskytnout netradiční a komplexní vhled do problematických společensko-politických témat.

Jana vytvořila vlastní výukovou metodu pro umělce s názvem Psychosomatika hry na nástroj a uměleckého výkonu. V rámci seminářů vede studenty k funkčnímu propojení těla a mysli a Celostnímu přístupu ke hře na nástroj I uměleckému výkonu. Technika staví na studiích pohybové terapie a dalších terapeutických přístupů, které Jana absolvovala mezi lety 2012 – 2017. Jana vede semináře napříč Českou republikou, na Slovensku a od roku 2018 také na prestižní Meadowmount School of Music v USA.

V roce 2017 Jana založila uměleckou iniciativu IMUZA, při níž organizuje kulturní akce pro děti a širokou veřejnost, propojuje uměleckou spolupráci amatérského světa s profesionálním a vytváří koncertní možnosti mladým začínajícím umělcům. Od roku 2019 jako publicistka pravidelně přispívá do kulturně-politické revue Přítomnost.

Nadcházející akce

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející akce.